PSD a câștigat majoritatea primăriilor din județul Olt

alegeri locale 2016Autoritatea Electorală Permanentă a început să publice rezultatele la alegerile locale pentru fiecare localitate și secție de votare în parte din județul Olt.

Câștigători detașați ai alegerilor locale organizate duminică, 27 septembrie, sunt candidații Partidului Social Democrat, urmați de cei ai Partidului Național Liberal.

Rezultate alegeri locale pe localități primari

Partidul Social Democrat a obținut funcțiile de primari în 95 din cele 112 localităţi din judeţul Olt.

 

Slatina

Emil Moţ (PSD) – 49,74%, 12.529 voturi

Liviu Voiculescu (PNL) – 27,23%, 6.858 voturi

Marius Bălaşa (Pro România) – 9,43%, 2.376 voturi

Alina Scarlat (USR PLUS) – 4,03%, 1.016 voturi

Marian Daniel Costea (independent) – 2,79%, 703 voturi

Cristian Bircea (ALDE) – 2,03%, 512 voturi

Carlla Sora (PMP) – 1,79%, 452 voturi

Alexandra Ciocîrlan (PPU-SL) – 1,74%, 439 voturi

Valeriul Matei (PNR) – 1,20, 303 voturi

 

Caracal

Ion Doldurea (PSD) – 52,07%, 5.647 voturi

Cristian Conea (PNL) – 25,24%, 2.738 voturi

Octavian Stănescu (Pro România) – 18,32-5, 1.987 voturi

 

Balş

Cătălin Rotea (PSD - Pro România) – 57,76%, 4.556 voturi

Mădălin-Ady Teodosescu (PNL PMP) – 34,83%, 2.747 voturi

 

Corabia

Iulică Oane (PSD) -49,95%, 3.065 voturi

George Ciucu (PNL USRL PLUS) – 31,83%, 1.953 voturi

 

Drăgăneşti-Olt

Marian Tudorică (PNL) – 54,67%, 2.919 voturi

Viorel Nădescu (PSD) – 37,67%, 2.011 voturi

 

Piatra-Olt

Nicuşor Rada (PSD) – 62,48%, 2.300 voturi

Emilian Păun (PNL) – 35,21%, 1.296 voturi

 

Potcoava

Manuel Enăchioaia (PSD) – 65,97%, 2.123 voturi

Florin Oprea (PNL) – 28,53%

 

Scorniceşti

Daniel Tudor (PNL) – 50,52%, 3.187voturi

George Brînaru (PSD) – 38,90%, 2.454 voturi

 

Baldovineşti

Ion Enescu (PSD) – 78,30%, 498 voturi

Maria Buşe (PNL) – 16,67%, 106

 

Băbiciu

Florea Negrilă (PSD) – 76,87%, 1.057 voturi

Petre Barbu (PNL USR PLUS) - 20,22%, 278 voturi

 

Bălteni

Tudor Marineaţă (PSD) – 52,20%, 521 voturi

Daniel Eremia (PNL) – 41,28%, 412 voturi

 

Bărăşti

Augustin Predel (PNL) – 52,38%, 595 voturi

Vergil Gealapu (PSD) – 47,62%, 541voturi

 

Bârza

Ion Anuţa (ALDE) – 53,30%, 734 votjuri

Marin Vlăduţ (PSD) – 30,21%, 416 voturi

 

Bobiceşti

Ilie Chitez (PSD) - 82,68%, 1.165 voturi

Ionuţ Preda (Pro România) – 7,74%, 109

 

Brastavăţu

Cici Oprea (PSD) – 63,91%, 1.307 voturi

Cristian Dobre (PNL) – 33,59%, 687 voturi

 

Brâncoveni

Ion Cheroiu (PSD) – 64,98%, 1.106 voturi

Florin Vînătoru (PNL) – 32,49%, 553 voturi

 

Brebeni

Marian Ivan (PSD) – 37,37%, 540 voturi

Florea Cîrstea (USR PLUS) – 30,03%, 434 voturi

Florea Petre (Pro România) – 14,95%, 216 voturi

Maria Andronie (PNL) – 13,01%, 188 voturi

 

Bucinişu

Radu Miltiade (PSD) – 52,81%, 752 voturi

Ionel Obretin (PNL) – 47,19%, 672 voturi

 

Călui

Constantin Rotaru (PSD) – 61,72%, 516 voturi

Marian Beşteleu (PNL) – 36,96%, 309 voturi

 

Cârlogani

Ion Văduva (PSD-ALDE) – 88,38%, 1.004

Dumitru Prioteasa (Pro România) – 7,13%, 81 de voturi

 

Cezieni

Dănuţ Guşatu (PSD) – 64,74%, 560 voturi

Sorin Popescu (PNL) – 35,26%, 305 voturi

 

Cilieni

Ionel Marancea (PSD) – 47,85%, 736 voturi

Laurenţiu Daşoveanu (PNL) – 27,83%, 428 voturi

 

Coloneşti

Nicolae Stan (PSD) – 89,60%, 948 voturi

Alexandru Şelaru (PMP) – 5,67%, 60 voturi

 

Corbu

Constantin Dinuţ (PSD) – 49,74%, 566 voturi

Gabriel Ilinca (PNL) – 47,89%, 545 voturi

 

Coteana

Ionuţ Dima (PSD) – 72,81%, 1.047 voturi

Florin Sfetcu (Pro România) – 22,74%, 327 voturi

Crâmpoia

Ionel Mirea (PSD) – 60,20%, 986 voturi

Paul Saitoc-Grigoroşcuţă (PNL) – 14,41%, 236 voturi

 

Cungrea

Cosmin Vlad (PNL) – 71,35%, 919 voturi

Alin Bălan (PSD) – 25,31%, 326 voturi

 

Curtişoara

Gheorghe Gănescu (PSD) – 90,32%, 2.071 voturi

Alexandru Neagoe –(PNL) – 8,90%, 204 voturi

 

Dăneasa

Nicolae Soare (PSD) – 67,86%, 1.303 voturi

Eugen Stănia (PNL) – 18,07%, 347 voturi

 

Deveselu

Ion Aliman (PSD) – 63,98%, 1.057 voturi

Dumitru Nică (PMP) – 23,49%, 388 voturi

 

Dobreţu

Marinel Traşcă (PSD) – 67,47%

Ioan Dăogaru (PNL) – 19,73%, 148 voturi

 

Dobrosloveni

Gheorghe Tudoraşcu (PSD) – 65,85%, 993 voturi

Alexandru Măceşanu (PNL) – 22,61%, 341 voturi

 

Dobroteasa

Ion Crăciunescu (PSD) – 90,17%, 697 voturi

Marin Gulineţ (Pro România) – 5,69%, 44 voturi

 

Dobrun

Aurel Bondrescu (PSD) – 85,81%, 653 voturi

Costel Moraru (PNL) – 13,53%, 103 voturi

 

Drăghiceni

Ovidiu Filip (PSD) – 53,55%, 626 voturi

Nicolae Murgu (PNL) – 32,51%, 380 voturi

 

Făgeţelu

Stelian Stoicescu (PSD) – 51,07%, 358 voturi

Mihai Turcu (PNL) – 31,24%, 219 voturi

 

Fălcoiu

Alexandru Petrişor (PSD) – 85,26%, 1.342 voturi

Radu Mărgeloiu (PNL) – 11,05%, 174 voturi

 

Fărcaşele

Viorel Vladu (PSD) – 49,96%, 1.198 voturi

Dorel Tudor (PNL) – 38,07%, 913 voturi

 

Găneasa

Dumitru Costea (PSD) – 77,98%, 1.615 voturi

Angela Popescu (PNL) – 15,26%, 316 voturi

 

Găvăneşti

Iulian Antonie (PSD) – 85,33%, 983 voturi

Marius Preda (PNL) – 14,67%, 169 voturi

 

Gârcov

Niculiţă Bobonete (PSD) – 65.24%, 747 voturi

Mihaela Nicolaescu (USR PLUS) -18,69%, 214 voturi

 

Ghimpeţeni

Dan Constantin Dobre (PSD) – 72,62%, 708 voturi

Marian Anghel (PNL) – 22,56%, 220 voturi

 

Giuvărăşti

Daniel Pană (PSD) – 85,47%, 906 voturi

Fănică Vîrdol (PNL) – 11,79%, 125 voturi

 

Gostavăţu

Marius Popescu (PSD) – 54,35%, 781 voturi

Constantin Mitrică (Pro România) – 16,01%, 230 voturi

 

Grădinari

Mihai Ioana (PSD) – 72,16%, 736 voturi

Gheorghe Şurlea (PNL) – 15,98%, 163 voturi

Marius Oprea (PMP) – 0,10%, un vot

 

Grădinile

Ion Dincă (PSD) – 78,92%

Tudor Marin (PNL) – 12,16%, 90 voturi

 

Grojdibodu

Viorel Căpriţă (PSD) – 62,25%, 836 voturi

Alexandru Ionescu (RE:Start România) – 15,26%, 205 voturi

 

Gura Padinii

Gicu Cranta (PSD) – 61,41%, 646 voturi

Janu Firoiu (PNL) – 37,64%, 396 voturi

 

Ianca

Mirel Pascu (PSD) – 54,65%, 1.064 voturi

Sorin Jianu (PNL) – 38,16%, 743 voturi

 

Iancu Jianu

Paulică Munteanu (PNL) – 70,13%, 1.324 voturi

Nicolae Chirţibuşi (PSD) – 15,79%, 298 voturi

 

Icoana

Gabriela Ancuţa (PSD) – 57,04%, 624 voturi

Valentin Miu (PNL) – 29,52%, 323 voturi

 

Ipoteşti

Constantin Necşuţ (Pro România) – 62,26%, 518 voturi

Ion Căpraru (PSD) – 31,61%, 263 voturi

 

Izbiceni

Marian Gulie (PSD) – 47,67%, 1.205 voturi

Gherghe Zăvăleanu (ALDE) – 41,65%, 1.053 voturi

 

Izvoarele

Florian Constantin (PSD) – 44,32%, 695 voturi

Florentin Şocherel (ALDE) – 32,33%, 507 voturi

 

Leleasca

Vasilică Selescu (Pro România) – 48,50%, 452 voturi

Marin Nicula (PSD) – 24,04%.

 

Mărunţei

Emil Popescu (Pro România) – 38,45%, 756 voturi

Alexandru Becheanu (PSD) – 31,89%, 627 voturi

 

Mihăeşti

Constantin Dobriţa (PNL) – 83,31%, 744 voturi

Florin Ciucardel (PSD) – 10,19%, 91 voturi

 

Milcov

Marin Dorobanţu (PSD-ALDE) – 58,15%, 660 voturi

Adrian Militaru (PNL) – 39,65%, 450 voturi

 

Morunglav

Nicolae Cărămizaru (PNL) – 45,37%, 549 voturi

Ion Stanciu (PSD) – 44,05%, 533 voturi

 

Movileni

Ion Sorin Toma (PSD) – 71,98%, 1.313 voturi

Marian Călin (PNL) – 17,43%, 318 voturi

 

Nicolae Titulescu

Gheorghe Tiutiu (PSD) – 73,17%, 480 voturi

Constantin Dincă (PMP) – 9,45%, 62 voturi

 

Obârşia

Tudor Udrea (PSD) – 61,08%, 893 voturi

Tudor Neţoi (PNL) - 26,68%, 390 voturi

 

Oboga

Tudor Matei (PSD) – 94,47%, 888 voturi

Ştefan Munteanu (PNL) – 340%, 32 voturi

 

Oporelu

Valerin Ion Burciu (PSD) – 50,66%, 525 voturi

Ion Predescu (PNL) – 38,74%, 325 voturi

 

Optaşi Măgura

Marin Scurtu (PSD) – 89,63%, 605 voturi

Florea Rotaru (PNL) – 8,44%, 57 voturi

 

Orlea

Viorel Oiţă (PSD) – 82,03%, 945 voturi

Lucian Şişcu (PNL) – 15,36%, 177 voturi

 

Osica de Jos

Marian Pistol (PSD) – 81,86%, 740 voturi

Nicolae Amzu (Pro România) – 12,72%, 115 voturi

 

Osica de Sus

Cezar Filip (PSD) – 49,05%, 1.134 voturi

Răducu Şurlan (PNL) – 48,18%, 1.114 voturi

 

Pârşcoveni

Dănuţ Matei (PSD) – 49,19%, 845 voturi

Marian Matei (PNL) – 48,89%, 840 voturi

 

Perieţi

Răzvan Rada (PSD) – 40,33%, 461 voturi

Antolie Preoteasa (PNL) – 32, 11%, 367 voturi

 

Pleşoiu

Valeriu Măndescu (PSD) – 62,37%, 1.122 voturi

Iulian Preda (Pro România) – 20,01%, 360 voturi

 

Poboru

Iulian Bărăscu (PSD) – 54,99%, 628 voturi

Marin Rizescu (PNL) – 45,01%, 514 voturi

 

Priseaca

Ion Ioniţă (PNL) – 46,83%, 451 voturi

Florea Gheorghe (PSD) – 39,98%, 385 voturi

 

Radomireşti

Nicuşor Sîia (PSD) – 66,62%, 878 voturi

Ioan Răduca (PNL) – 16,08%, 212 voturi

 

Redea

Dan Bălă (PSD) – 65,09%, 1.113 voturi

Sorin Ciocîrlie (PNL) – 34,91%, 597 voturi

 

Rotunda

Vergil Sîrbu (PSD) – 52,44%, 667 voturi

Petrişor Sanda (ALDE) – 29,56%, 376 voturi

 

Rusăneşti

Alexandru Chirea (PSD) – 55,97%, 1.299 voturi

Adrian Mulţescu (PNL) – 39,42%, 915 voturi

 

Sâmbureşti

Iulian Preda (PSD) – 91,92%, 671 voturi

Gheoghe Ciucă (PNL) – 8,08%, 99 voturi

 

Sârbii Măgura

Lucian Tănase (PSD) - 68,31%, 720 voturi

Florea Niculae (PNL) – 25,90%, 273 voturi

 

Scărişoara

Dan Iacob (PNL) – 45,74%, 724 voturi

Liviu Tiugan (PSD) – 35,25%, 558 voturi

 

Schitu

Marian Lunganu (PSD) – 60,44%, 880 voturi

Marian Roşca (PNL) – 31,25%, 455 voturi

 

Seaca

Marian Băluţă (PSD) – 49,51%, 454 voturi

Paul Preda (PNL) – 21,59%, 198 voturi

 

Slătioara

Savu Ungureanu (PSD) – 47, 25%, 764 voturi

Mihai Corcău (PNL) – 34,88%, 564 voturi

 

Spineni

Dănuţ Şărpău (PSD) – 75,43%, 740 voturi

Constantin Din (Pro România) – 163 voturi

 

Sprâncenata

Marin Mihăeşteanu (PSD) – 52,28%, 618 voturi

Stan Danciu (PNL) – 42,98%, 508 voturi

Stoeneşti

Alexandru Damian (PSD) – 87,72%, 943 voturi

Dorina Geagînă (PNL) – 12,28%, 132 voturi

 

Stoicăneşti

Marius Preoteasa (PSD) – 57,21%, 710 voturi

Livius Vieru (PNL) – 42,79%, 531 voturi

 

Strejeşti

Constantin Vizantie (PSD) – 50,76%, 932 voturi

Marian Speriatu (PNL) – 39,27%, 721 voturi

 

Studina

Marian Vasile (PNL) – 83,92%, 1.206 voturi

Constantin Şerban (ALDE) – 6,33%, 91 voturi

 

Şerbăneşti

Mugurel Breoi (PSD) – 56,04%, 802 voturi

Marian Neaga (PNL) – 20,20%, 289 voturi

 

Şopârliţa

Marijana Trepăduş (PNL) – 62,80%, 525 voturi

Cristinel Neagu (PSD) – 34,45%, 288 voturi

 

Ştefan cel Mare

Viorel Măgureanu (PSD) – 47,43%, 516 voturi

Rudi Bugă (PNL) – 45,86%, 499 voturi

 

Tătuleşti

Dan Vasile (PSD) – 35,55%, 305 voturi

Tudor Cosmin Gheorghe (Pro România) – 35,31%, 303 voturi

 

Teslui

Mihăiţă Lăzărescu (PSD) – 57,71%

Constantin Bădescu (PNL) – 35,35%, 484 voturi

 

Tia Mare

Virgil Gulie (PSD) – 66,46%, 1.401 voturi

Florentin Stoian (USR PLUS) – 20,45%, 431 voturi

 

Topana

Gheorghe Barbu (PSD) – 81,96%, 459 voturi

Gheorghe Iorga (PNL) – 11,79%, 66 voturi

 

Traian

Ilie Crîmu (PSD) – 62,88%, 957 voturi

Marian Negrilă (PNL) – 35,15%, 535 voturi

 

Tufeni

Eugen Şotae (PSD) – 53,31%, 766 voturi

Ovidiu Ivaşcu (PNL) – 25,68%, 369 voturi

 

Urzica

Ion Spiridon (PNL) – 85,67%, 933 voturi

Aurel Jianu (PSD) – 11,94%, 130 voturi

 

Valea Mare

Daniel Iancu (PSD) – 72,87%, 1.324 voturi

Gheorghe Ristea (PNL) – 18,16%, 330 voturi

 

Vădastra

Sorin Rădulescu (PSD) – 82,84%, 695 voturi

Ionel Cococi (PNL) – 14,30%, 120 voturi

 

Vădăstriţa

Marin Ciupitu (PNL) – 34,56%, 546 voturi

Paul Ciucă (PSD) – 31,01%, 490 voturi

 

Văleni

Ion Şofaru (PSD) – 55,91%, 795 voturi

Matei Brăgaru (PNL) – 40,86%, 581 voturi

 

Vâlcele

Alexandru Taifas (PSD) – 59,57%, 887 voturi

Cornel Gherghe (PNL) – 39,15%

 

Verguleasa

Valentin Piciu (PSD) – 78,98%, 1.037 voturi

Marcel Safta (ALDE) – 7,02%, 92 voturi

 

Vişina

Marian Mihail Stănescu (PSD) – 65,92%, 969 voturi

Bogdan Cruşoveanu (PNL) – 19,73%, 290 voturi

 

Vişina Nouă

Florin Ţol (PSD) -50,60%, 593 voturi

Ionel Savu (PNL) – 49,40%, 579 voturi

 

Vitomireşti

Robert Rotea (PSD) – 71,83%, 747 voturi

Gheorghe Ene (PNL) – 19,62%, 204 voturi

 

Vlădila

Marian Tocea (PSD) – 73,45%, 653 voturi

Victor Răducanu (ALDE) – 18,34%, 163 voturi

 

Voineasa

Liviu Anuţa (PSD) – 80,10%, 1.002 voturi

Paul Barbu (PNL) – 19,90%, 249 voturi

 

Vulpeni

Paul Mandea (PSD) – 63,77% voturi, 757 voturi

Ştefan Tănăsescu (PMP) – 19,97%, 237 voturi

 

Vultureşti

Gheorghe Treanţă (PSD) – 48,07%, 560 voturi

Dumitru Rădulescu (Pro România) – 30,73%, 358 voturi

Eveniment

 

 

 

 

 

 

Alte articole

Poate te interesează:

© 2020 Slatina Ta. Drepturi rezervate.